Проект TERNOPILTIME
У навчальних закладах Тернопільщини створюють спеціальні комісії, які протидіятимуть булінгу. А правоохоронці запроваджують програми, які попереджуватимуть булінг серед дітей шкільного віку.
«Булінг – цькування дітей шкільного віку, це проявляється у психологічному чи фізичному полі; образи; псування майна. Основною ознакою є систематичність. Закон вступив в дію від січня цього року. За булінг передбачені штрафи: від 850 до 1700 грн.; за повторні дії штрафи сягають від 1700 до 3400 грн.; за замовчування таких фактів передбачена відповідальність викладачів і батьків», – каже начальник відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУ НП в Тернопільській області Петро Тихович.
Якщо до правоохоронців області з приводу булінгу у школах не зверталися, то психологи регулярно стикаються з потерпілими. Доктор психологічних наук Марина Орап переконана, інколи діти неохоче діляться своїми переживаннями. Втім, вона закликає школярів не поспішати шукати захисту без серйозних причин у поліції чи дорослих, а вчитися будувати стосунки самостійно та відстоювати свою позицію.
«Батькам необхідно вчити дітей будувати стосунки з дітьми; відстоювати свої межі. Оскільки в результаті моєї практики, зробила висновки, що жертвами булінгу стають переважно ті діти, які не можуть відстояти свою позицію та встановлювати межі. Діти, яких ображають, переважно мовчать. Дитина, яка стає жертвою булінгу, часто не готова дати відсіч. Дітям доведеться жити у цьому суспільстві, тому їм необхідно вчитися і висловлювати свою думку, і свої емоції, звісно в межах розумного і дозволеного. Жертві булінгу необхідно стати на свій захист і не погоджуватися з тим, що вона жертва», – наголошує Марина Орап.
Додамо, у разі булінгу, який вчиняють діти до 16-ти років, – відповідатимуть їхні батьки. Зокрема, їм доведеться заплатити штраф або виконати громадські роботи за недостойну поведінку своєї дитини.
Вікторія Неборак