Друга світова війна забрала життя більше 14-ти мільйонів українців. Втрати Радянського Союзу сягнули 46 мільйонів, – розповів історик, доцент ТНПУ Володимир Кіцак. Реальні цифри жертв війни тривалий час не повідомляли. Натомість 9-те травня було запроваджено святковим днем, хоча насправді він трагічний.
«Втрати Радянського Союзу надзвичайно великі. Російська пропаганда спочатку зменшувала кількість втрат. Сталін проголосив сім мільйонів, Хрущов – до двадцяти, далі цифра ще зростала. А загалом цифри втрат дораховувалися до 46 мільйонів людських життів, а військові втрати сягали 27 мільйонів. Розуміючи втрати, відзначати в принципі не було що. Перший раз святкували 65-го року, тобто це було запроваджено десь тоді, коли трохи забулися жахи тієї війни. І саме термін «перемога» насаджувався дуже активно з 65-го року. Полеглих у війні в Україні було 8 мільйонів, а враховуючи депортованих, загиблих від голоду, емігрантів, то втрати України сягають 14,5 мільйонів. Загиблим був кожен п’ятий українець на період другої світової війни. А капітуляція була підписана о 23.01 за середньоєвропейським часом саме 8 травня», – каже Володимир Кіцак.
За словами істориків, бойові дії були завершені 8 травня. Саме тому Європа відзначає цей день саме 8-го травня, як пам’ять про загиблих і трагічну сторінку історії.
Нагадаємо, у 2015 році Президент Петро Порошенко підписав указ про запровадження 8 травня Днем пам’яті та примирення в Україні.
Вікторія Неборак