На Тернопільщині через сильні опади потерпіло село. Градом засипало вулиці, понівечило всю городину, повибивало сади, а через сильний вітер позривало й дахи. Негода наробила шкоди десяткам господарств. Люди в розпачі, праця на городах на марно, чим годувати сім’ї не знають.
Раптова злива з градом застала жителя села Великі Загайці Анатолія надворі. Чоловік, каже, далі двох метрів не бачив. Його побило навіть через светр, тіло в синцях.
– Всього двісті метрів від дому, вів коня, але йти було неможливо, такий град бив. Он лежить досі, вдома аж лопатою відкидали, бо двері не могли відчинити, – каже Анатолій Ткачук.
Град в сім’ї Ткачуків потрощив всі насадження.
– У нас картоплі знищено до 30-ти сотих, люцерни до 25 сотих, вся городина знищена, нема нічого, пшениці 20 чи 30 сотих. Грядкі всі, нема нічого, ви ж бачите, чорне поле, нема нічого, – каже жителька села Великі Загайці Галина Ткачук.
У сусіда Руслана Андрійовича кукурудза в намулі. В багнюці загрузла техніка. Під його хату з полів змило посіви гречки й сої. Купи замерзлого льоду з грязюкою досі стоять у видолинку села.
– Там кукурудза – нема нічого, все занесло, вона вже не вилізе, там люцерка, все забрало, нема нічого. Ще нині зранку граду було по коліна. А ті всі купи з поля нанесло, оце все то є град з землею. Таке нам наробило, – розповідає житель села Великі Загайці Руслан Жомір.
Збитки, які нанесла негода показує й місцевий фермер Ростислав Цебрій. На його господарстві з хліва знесло дах.
– Все зірвало й кинуло на дорогу.
Покрівлю разом з сусідами вдалося вже залагодити. А от що робити з побитими баклажанами, капустою, полуницями чоловік не знає. З понад три сотні саджанців елітних помідорів збереглись одиниці.
– Оце о там в куточку збереглося 5 корчиків чи 2, мали б вже цвісти і мали б бути помідори. Втрачено півроку попередньої роботи й чимало коштів, насіння, дороге, матеріали на теплицю, – каже Ростислав Цебрій.
Загалом дощ з градом побив дерева й людські городи на всій вулиці. Негода охопила й сусіднє село Малі Загайці. Там також знищено посіви, у дірах вікна й вагонка. Сільський голова каже, самих жителів в біді не залишать, разом з комісією обраховуватимуть завдані збитки. Згодом кошти виділять з сільського бюджету, допомогу проситимуть і в районної адміністрації.
– Я сьогодні їздив до Шумська, звертався до голови адміністрації і казав йому, що допомогу, яку може дати сільська рада, дасть, але потрібна підмога ще й районної адміністрації. Найперше допомагатимуть тим, у кого пошкоджені будівлі, а тоді тим, у кого на городах все знищено, – сільський голова Великозагайцівської сільської ради Петро Максим’юк.
Навіть за виділені кошти, кажуть місцеві, не накупишся картоплі. А садити вже пізно. Тож цьогоріч люди виживатимуть без урожаю, а дехто й без єдиного заробітку.