Пан Михайло спеціально зійшов з третього поверху, або поскаржитись журналістам на сморід у квартирі. Чоловік каже, віднедавна мешкати у будинку неможливо. Нестерпний запах, який розповсюджується з підвального приміщення, відчувається в кожній кімнаті. Не рятують від смороду й закриті вікна.
– Сморід, відкриєш тут двері, відкриєш там вікно, а балкона відкрити не можу, бо смердить, вони що хочуть, аби швидка приїхала забрала, – мешканець будинку Михайло.
У приміщенні на яке вказує чоловік, два роки тому обладнали соціальний магазин «ОдежиНа». Засновувала благодійний проект переселенка із Криму – Яна Шкуратова. Тут тернополяни, котрі були у скруті, вбирались задарма. Нині на стінах соціального гардероба – цвіль, поличками служить підлога, а замість вішалок – мішки. Відвідувачів немає, а люди, що живуть чи працюють поблизу на сусідство нарікають.
– У мене алергія на цвіль, на от такі запахи. Відкриваю двері, там неможливо пройти. Ви чуєте вже з моєї розмови, зараз будуть сльози з очей текти, алергія, волонтер ГО «Нескорені духом – особи з інвалідністю» Наталя Стельмах.
Сморід утворився через те, що одяг, який приносили місцеві та залишали у контейнері поблизу будинку, волонтери довго не виймали, – каже пані Надія. Громадська організація «Нескорені духом» ділить спільний коридор із соціальним магазином. Керівниця Світлана Бичковська розповідає, що бачила, як замоклі у мішках речі заносили в приміщення. Стверджує, пліснява шкодить здоров’ю і її колег.
– Очі сльозяться, закладає ніс, постійне покашлювання. Мама Яни працює в респіраторній масці, в рукавичках, тому що там нестерпний сморід, вона як заходить, відкриває двері, тому що там можна задушитися, там реально нема чим дихати, – голова ГО «Нескорені духом – особи з інвалідністю» Світлана Бичковська.
Запах настільки дошкулив, що члени громадської організації зібрали підписи та написали звернення до влади. Жодного докору від тих, хто підписався засновниця соціального гардероба Яна Шкуратова не чула. Каже, претензії має тільки голова сусідської організації Світлана Бичковська. Проект «ОдежиНа» жінки започатковували разом, та не дійшли згоди. Тож Яна припускає, що це помста.
– Скарг офіційно і не офіційно я не отримувала. Єдине, є непорозуміння з людиною, яка була залучена до цього проекту, яку я згодом через певні обставини відсторонила від проекту, тому ця людина час від часу розпалює ворожнечу між людьми, розводить плітки, – керівниця проекту соціального гардероба «ОдежиНа» Яна Шкуратова.
Волонтерка запевняє, одяг з контейнерів провітрюють. А смердить від каналізації, бо та протікає. Саме через побутові проблеми магазин «Одежина» нещодавно змінив формат роботи – одяг тепер надсилають потребуючим.
Те, що скарг немає підтверджують і у міськраді. Кажуть, нежитлові приміщення передані в безоплатне користування трьом громадським організаціям. Кошти на їх функціонування три роки тому виділили з громадського бюджету. Вже тоді там були проблеми з сантехнікою, та керівники витратили гроші на косметичні ремонти. Нині чиновники знову протягують «руку допомоги».
– Цього року на ремонт даного приміщення виділено з міського бюджету 300 тисяч гривень. Там ремонт передбачає встановлення вікон та дверей, встановлення плитки, ремонт електропостачання, влаштування пандуса, а також встановлення сантехнічного обладнання, – каже начальник відділу зв’язків з громадськістю та ЗМІ Тернопільської міської ради Мар’яна Зварич.
За оновлення візьмуться вже найближчим часом. До кінця літа, обіцяють у міськраді, громадські організації працюватимуть у належних умовах.
Юліана Діткун, Сергій Русаков у Фокусі дня, МедіаТОР