Одне лікують, інше калічать. Чи варто робити КТ легень за підозри на Covid-19

Через пандемію коронавірусу українці почали частіше робити комп’ютерну томографію легень. Дехто проходить її за направленням сімейного лікаря, є й категорія людей, які самі призначають собі КТ. Процедура передбачає опромінення, яке викликає рак, тому в Україні може з’явитись нова проблема. Про це розповіла на своїй сторінці у Фейсбуці Уляна Супрун, лікарка та в. о. міністра охорони здоров’я України (2016-2019 рр.).

«Коли я працювала радіологом, у нашому департаменті лікарі носили спеціальні беджі. Вони вимірювали рівень радіації, яку отримала людина. Одного разу мій бедж зафіксував перевищення норми в два рази, тож через це я цілий місяць не могла заходити в приміщення, де була апаратура. Чому? Бо опромінення не зникає нікуди просто так, воно здатне накопичуватися і з часом може мати негативні наслідки для здоров’я», – розповіла Уляна Супрун. – Дивлячись на те, що зараз відбувається з самопризначенням та призначенням лікарями КТ у разі хвороби на COVID-19, коли воно зовсім не потрібне, та чергами на це дослідження на тижні наперед, здається, що скоро ми матимемо проблему.

Чомусь про це не говорять самі лікарі, та ті заклади, які роблять КТ всім і всюди просто так без жодних на те причин. Навіщо говорити про ризики та непотрібність процедури, якщо пацієнти сплачують за це гроші зі своєї кишені.

Випромінювання, яке ви отримуєте, коли робите рентген чи КТ, – це іонізуюче випромінювання. Його дія може пошкоджувати ДНК, і хоча ваші клітини відновлюють більшу частину завданих збитків, це не завжди відбувається повністю. Результатом цього можуть бути мутації ДНК, які з часом можуть збільшувати ризик мати рак.

Це залежить від регулярності виконання втручання, типу обладнання, на якому його роблять, а також розміру частини тіла, яка піддається опроміненню. Не варто й забувати, що ми постійно піддаємося дії радіації з навколишнього середовища.

Що це означає? Що кожне виконання КТ – це плюс до вашої дози радіації. І що частіше це відбувається, то збільшується опромінення. Тому КТ, як і будь-які види медичних втручань, передусім, передбачає оцінку очікуваної ефективності та користі втручання та пов’язаних з ним ризиків.

Що ми бачимо у випадку КТ і COVID-19?

– Знімок КТ фактично не впливає на тактику лікування та не сприяє швидкості одужання.

Не є визначальним у прийнятті рішення щодо госпіталізації у разі ускладнення перебігу хвороби. Для цього є безліч інших індикаторів, які не піддають людину опроміненню, – вимірювання кисню, загальний стан, наявність певних симптомів (як-от задишки) чи низка аналізів.

– Воно збільшує ризики непотрібних втручань та сприяє прийняттю необдуманих рішень щодо здоров’я. Найпоширенішим у випадку з COVID-19 є зайве лікування антибіотиками.

Тож в результаті ви не отримаєте жодної користі від проведеного дослідження окрім додаткової дози радіації та зайвих грошових витрат».

У своєму дописі Уляна Супрун зазначила, що зараз науковці досі не мають однозначної відповіді, чи збільшує КТ вірогідність виникнення раку, бо не вистачає даних. Але більшість переконані у тому, що це можливо. Особливо це стосується людей, які вже лікувалися від раку.

Коли рекомендують робити рентген чи КТ легень у разі COVID-19?

– Їх не варто робити для первинної діагностики COVID-19. Тестування на наявність вірусу залишається єдиним специфічним методом діагностики. Завжди потрібне підтвердження тестом, навіть якщо знімок показує зміни.

– Знімок також навряд покращить клінічні результати у разі хвороби, тобто зробите ви його чи ні – одужання не настане швидше.

– Робити КТ чи рентген знімок рекомендовано госпіталізованим(!) пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад, задишку чи наявність супутньої патології.

Зауважте, що в жодному протоколі лікування COVID-19 у разі легкого перебігу хвороби немає рекомендації робити КТ, аби дізнатися, що ж там відбувається в легенях.

«Якщо ви пацієнт – ніколи не поспішайте призначити собі самостійно КТ або будь-який інший тест, не проконсультувавшись з лікарем. І навіть поради лікаря намагайтеся сприймати обдумано. Обговорюйте різні варіанти та намагайтеся зрозуміти, що відбувається у процесі вашого лікування чи діагностики і для чого, – вважає медик. – Але навіть коли на КТ вас направляє лікар, не соромтеся перепитати, чи можна замінити КТ на інший спосіб діагностики, який не включає в себе випромінювання, наприклад, цифровий рентген, МРТ або УЗД.

Якщо ви лікар – пояснюйте пацієнтам, що КТ не є помічним у разі легкого перебігу COVID-19, говоріть про ризики для здоров’я та радіацію у разі використання цього методу діагностики хаотично та коли заманеться. Та зрештою не призначайте своїм пацієнтам КТ навмання та без медичних на це показань».

Попередня стаття

Тернополянка народила вдома і ховала немовля у шафі

Наступна стаття

Чого очікувати 29 жовтня: гороскоп для всіх знаків зодіаку

© МедіаТОР Усі права дотримано. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства", інформація, яку публікує сайт mediator.te.ua, є власністю ТОВ “Інформаційне агентство “МедіаТОР”

Під час цитування інформації посилання на МедіаТОР обов'язкове. Допускається цитування матеріалів сайту mediator.te.ua без отримання попередньої згоди, але в обсязі не більше одного абзацу та з обов’язковим прямим, відкритим для пошукових систем гіперпосиланням mediator.te.ua не нижче, ніж у другому абзаці тексту.