Страви-символи: що означає кожна з 12 пісних страв на Святий вечір

Свята Вечеря 6 січня у переддень Різдва збирає за столом усю велику родину. Згідно з давньою українською народною традицією, в цей вечір на стіл ставлять 12 пісних страв, оскільки це останній день Різдвяного посту.

 

Кутя. Найголовніша страва, з якої починають трапезу, є актом жеpтви Богові. Мак – символ мyчеництва, невинно пролитої кpові. Мед – символ чистоти, Божого слова. А ще кутя символізує єднання з Богом і світом помepлих. Тому її залишають на ніч для душ тих, кого вже немає з нами.

 

Горох. Символ Божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду, символ єдності роду.

 

Капусняк. Капуста виступає як символ простоти й водночас міцності, єдності навколо однієї твердої основи – Христа-Бога.

 

Борщ. Символ торжества добра. Оскільки господиня готує пісний борщ із різних простих рослин, які дарує їй земля, так само християнин вишліфовує свою волю із простих щоденних малих здорових практик. Крім того, червоний борщ ще символізує кpoв вифлеємських дітей, вбuтuх за наказом Ірода.

 

Голубці.Символ цієї страви є уже в назві. Голуб символізує Божу любов, Святий Дух, красу і силу.

 

Риба. Риба є загальноприйнятим символом Христа. Грецька абревіатура ІХТІОС – ім’я Ісуса читається як “риба”. Саме брати-рибалки стали першими апостолами, яким Ісус сказав, що вони будуть “ловцями людей”. Три переплетених риби або три риби з однією головою символізують Трійцю.

 

Вареники. Символ достатку.

 

Гриби. Дві природи Ісуса Христа: божественна (шапка) і земна (ніжка).

 

Часник. Символ очищення від гріхів, а також здоров’я. Часник кладуть на чотири кутки столу, а потім їдять, щоб не боліли зуби.

 

Пиріжки (коржі). Символ здоров’я і щастя, які людина зможе отримати в постійному спілкуванні з новонародженим Ісусом.

 

Пампушки. Символ свята, радості, які Богом даровані людям. Мільйони святих на небі, які повірили в Ісуса, отримали вічне життя. І кожна людина на землі покликана до цього солодкого, вічного життя. Проводиться паралель між святими і пампухами.

 

Узвар або вода. Означає життя, яке Бог надає кожній людині. Свячена вода є символом очищення тiла і душі.

 

Джерело:  24 канал.

Попередня стаття

Тернопільщина зустріне Різдво з морозами і снігопадами

Наступна стаття

6 січня – Святий вечір (Навечір’я Різдва Христового)

Коментарі

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© МедіаТОР Усі права дотримано. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства", інформація, яку публікує сайт mediator.te.ua, є власністю ТОВ “Інформаційне агентство “МедіаТОР”

Під час цитування інформації посилання на МедіаТОР обов'язкове. Допускається цитування матеріалів сайту mediator.te.ua без отримання попередньої згоди, але в обсязі не більше одного абзацу та з обов’язковим прямим, відкритим для пошукових систем гіперпосиланням mediator.te.ua не нижче, ніж у другому абзаці тексту.