Плебанівське сміттєзвалище неподалік Теребовлі горить уже декілька днів. Вигоріло близько сотика території з відходами. Займання, було настільки складним, що пожежники гасили його кілька годин.
Нині над згарищем – димова завіса, місцями досі горить вогонь. Два трактори розгортають сміття. А запах паленого розносить вітром.
– Якщо вітру немає, то за тим пагорбом село і в кожній хаті цей сморід. Невиносимий сморід і чим більше його рухають, тим задимленість більша, його треба пересипати землею, – житель села Плебанівка Михайло.
Жителі довколишніх сіл на вулиці виходять рідше та щільно зачинять вікна.
– Страшне з того смітника, найбільше ввечері. Вікна закриваємо в хаті, – жителька села Плебанівка Люба.
– Дими, сиво, запах, сморід. Найбільше відчувається зранку, виходимо, то ніби туман такий сивий, – каже жителька села Плебанівка Ірина.
– Дим заносить, не дим, а такий запах, а коли горіло, то сильно було чути. Там треба, щоб порядок був, видите, що робиться по полях, нема ніякого захисту, все розносить по полях, – житель села Плебанівка Степан.
У комплексі зі сміттєзвалищем працює сортувальна лінія. Відходи на поле мають потрапляли лише після перероблення. Та горить щойно привезене сміття. Активісти переконані, непотріб скидають в обхід.
– Це горять тверді побутові відходи, які не пройшли сортувальну лінію, а прямо завезлися на полігон і за допомогою цього трактора посувають яром дальше, – житель села Плебанівка Віталій Яніга.
Терпіти сморід та бездіяльність сміттєпереробного підприємства «ЕкоБалансТер» люди втомились. Кажуть об’єми відходів ростуть, бо непотріб незаконно привозять з інших районів. Це впливає і на якість питної води і кількість гризунів. Тож пішли до місцевих чиновників вимагати посилити контроль за роботою звалища.
– Сміття завозиться не тільки з Теребовлянського району, накопичилася дуже велика кількість сміття, не раз зверталися, ніхто не реагує. Це от підписалися старости навколишніх сіл, ми не раз з’їжджалися, бо це вже не одна біда, – каже староста села Плебанівка Володимир Козак.
Директор підприємства «Катруб» Богдан Буртак говорити на камеру не хоче. З трибуни запевняє, займання – через болото.
– Не кидайте болота і його не буде, бо болото це не відходи. – Так по вашому, що болото горить? – питають люди. – Горить те, що підпалили, – відповідає директор ПП «Катруб» Богдан Буртак.
А сміття з інших регіонів, каже, – заблукало.
– Людина не туди заїхала, куди треба.
Закрити звалище – не вихід. Бо тоді 26 сіл Теребовлянського району очікує сміттєвий колапс. Наразі створили робочу групу, яка наглядатиме за ввозом сміття і пильнуватиме, аби не було підпалів.
Наталя Борсук, Іван Козоріз, У Фокусі дня, МедіаТОР