В’язниця – за захист держави. Понад дві сотні українських військових нині доводять у судах право на протидію ворогу. На місцях бою військова прокуратура часто знаходить рештки тіл з кулями, випущеними з українських гвинтівок. Винними у смерті, зазвичай, вважають наших солдатів, яким цю зброю видавали.
– Звинувачують їх за те, що вони захищали свою країну, за те, що вони виконували накази і вбивали свого ворога, – каже народний депутат України Тарас Пастух.
Довести право бійців на постріл у загарбників в країні, де війні досі не надали офіційного статусу, дуже важко, – каже військовослужбовець, народний депутат Тарас Пастух. За три роки Тарас відвідав понад півсотні судових засідань, подав десятки клопотань, аби взяти побратимів на поруки, та обвинувачені донині під слідством.
– Ми не воювали з якоюсь краденою зброєю, кожна зброя українського військового була закріплена за українським військовим. І, звичайно, що експертиза показує на того, чи іншого нашого військовослужбовця. Його викликають в прокуратуру і запитують: «На підставі чого ти стріляв?», – каже Тарас Пастух.
За вбивство пасажирки авта, що мчало на блокпост і не зупинявся на вимогу, два роки відсидів за ґратами Сергій Колмогоров. Прикордонник виконав наказ командира: «стріляти на ураження» та українська Феміда вважає, що вбивство – умисне.
– З Тарасом Тимофійовичем ми познайомилися, насправді, коли Сергія Колмагорова, це прикордонник якого судом було визнано винуватим у навмисному вбивстві та присуджено до 13 років позбавлення волі. І цю справу я взяла на стадії вже інкасаційної інстанції у Вищому суді. На той час, суд з розгляду цивільних та кримінальних справ, – розповідає адвокат Оксана Муравська.
У листопаді 2017-го Вищий спеціалізований суд скасував рішення про ув’язнення Колмогорова і звільнив його з-під варти. Сергій повернувся на службу та його справа слухається досі.
Інколи звинувачення, які висувають військовим, настільки надумані, що викликають подив.
– Двох наших підполковників розвідки судять за вбивство, так зване вбивство мирного артилериста ЛНР. Це в голову нормально не вкладається таке формулювання, але військові прокуратурі вклалося, – каже Тарас Пастух.
Офіцерам-розвідникам загрожувало довічне ув’язнення, якби не резонанс, – розповідає адвокатка Оксана Муравська. Підтримка народного депутата Тараса Пастуху неабияк виручила.
Оксана Муравська переконана, у парламенті повинні бути люди, готові стати на захист тих, хто ризикує життям заради миру. Тарас Пастух такий.
– Важливо, щоб Тарас Пастух знову обійняв посаду народного депутата з огляду на те, якою проблематикою, якою тематикою він займається і займався всі 5 років, тобто це питання військових, реформування армії є надзвичайно важливим, і захист прав військових. Буде дуже шкода, якщо Україна втратить такого фахівця, який зможе належним чином впровадити ті реформи, – зазначила адвоката Оксана Муравська.
Чи працюватиме Тарас Пастух у наступному парламенті залежить від тернополян. Бо саме вони обирають мажоритарника із 163 округу від якого балотується Тарас. Правозахисниця просить голосувати по-совісті.