Йосип Бойко стоїть під стінами тернопільського економічного університету. Оббивати пороги керівників, за стільки років,стало звичною справою. Бо вже чверть століття він, як і майже півтисячі колег, намагаються повернути законні паї. У 94-му радгосп, який займався овочево-фруктовим виробництвом мали приватизувати. Проте Міністерство сільського господарства, раптом передало підприємство Міністерству освіти, а те в свою чергу місцевому університету, для наукової діяльності. Відтоді, кажуть працівники, повернути законні землі так і не вдалося.
“З року в рік обіцяють, що паї вовернуть. Проте, як показує час, це тільки обіцянки”, – каже колишній працівник радгоспу Йосип Бойко.
Зараз колишні працівники підприємства у відчаї. За 25 років вони вдавалися до різних методів привернення уваги. Перекривали дороги, збиралися під стінами владних установ та навіть особисто вручали президенту лист зі скаргами.
“Вже більше 10-ти разів ми були в ОДА, а якщо скласти всі наші листи-жалоби, то вийшла б метрова товщина”, – зазначає колишній працівник радгоспу Леонід Іванюк.
Нині ректор вишу Андрій Крисоватий у відпустці. Його виконуючий обов’язки зазначає, що освітній заклад не заперечує у передачі землі колишнім працівникам радгоспу. Ба більше, готові хоч сьогодні повернути паї, якщо таке рішення прийме Міністерство.
“Люди хочуть, щоб це питання вирішили одразу. Проте потрібен час”, – повідомляє в. о. ректора ТНЕУ Микола Шинкарик.
Сьогодні Микола Шинкарик каже, у документах на землю все вірно, проте показувати їх на камеру відмовляється. Колишні ж працівники кажуть, рішення було незаконним, бо приймалося без їхньої згоди.
“Рішення було незаконним ще й тому, що об’єкти Міністерства освіти приватизації не підлягають”, – додав колишній працівник радгоспу Леонід Іванюк.
Процедура передачі не була чіткою, зазначає народний депутат України Тарас Пастух. Допомогти людям із законним вирішенням цього питання в «Об’єднані «Самопоміч» намагаються вже кілька років. Та віз понині там.
“Пробелема до сьогодні не вирішується для того, щоб продовжити термін перебування цієї землі в складі ТНЕУ”, – розповідає народний депутат України, член «Об’єднання «Самопоміч» Тарас Пастух.
Колишнє підприємство – нині єдине в Тернопільській області, яке не розпаювали. Проте, громада готова йти на поступки та врахувати інтереси працівників ТНЕУ. Якщо ж до 25 березня не вдасться повернути хоча б частину земель, тернополяни знову перекриватимуть дорогу.
Юліана Діткун, Сергій Русаков у Фокусі дня, МедіаТОР