Вперше за 40 років тернопільський став почистять. Зроблять це за допомогою спеціальних фонтанів
Місцеві екологи б’ють на сполох: став перетворюється на болото. У водоймі безліч відмерлих решток рослин і тварин, тому в літній період відбувається процес бродіння. У тернопільському ставі, за даними лабораторних досліджень, є агресивні бактерії, здатні викликати рак. Сама через ці сполуки часто гине риба.
Доктор біологічних наук Василій Грубінко вказав на місця, які є найбільш …забрудненими в міському водоймищі. На західному березі – витоки з приватного сектору і ресторанів, а на східному – забруднення з річки Рудка та від вулиці Крушельницької.
Спеціалісти наголошують на негайні потребі очищення водойми, інакше їй загрожує екологічна катастрофа. Василій Грубінко пояснює: став потерпає від забруднення міськими каналізаційними стоками, збільшення кількості небезпечних синьо-зелених водоростей та відсутності достатнього насичення водоймища киснем. Водойма заболочується. За цих умов збільшується кількість патогенних та канцерогенних часток, які негативно впливають на стан здоров’я живих організмів і навіть людей.
Щоб зменшити руйнівний вплив цих факторів, створено план щодо очищення міського ставу. Групою екологів та гідрологів вперше розроблена мапа дна міського водного ресурсу з прив’язками GPS-координат. Впродовж 2017-2018 років заплановано процес очищення озера від мулу та його захоронення. Буде реалізовано очищення стоків і встановлення бар’єрів-фільтрів. Наступним етапом стане заселення водоймища бактеріями та рибою, які очищають воду від забруднень.
Розробляється проект аераційних фонтанів. Вони повинні насичувати став киснем. Їх особливістю стане не лише очисна функція, а й розважальна. Конструкція буде розроблятися за зразком фонтану у Сінгапурі. Вона скрадатиметься з водного екрану та елементів візуального й аудіо супроводу.